קחו שאיפה עמוקה של חמצן ממקום מושבכם הנינוח… ותנשפו החוצה בטבעיות את האוויר שנשאר בריאות. תרגיעו את השרירים ותמקדו את כל תשומת לבכם בלהרגיש את העור שלכם. תעצמו עיניים ותשקיטו רעשים מסביב. תמשיכו לשאוף ולנשוף דרך האף עוד כמה פעמים ותפקחו את העיניים (אחרת איך תמשיכו לקרוא?). תמשיכו לנשום בטבעיות ו…

תתחברו רגע לגוף

תנסו להרגיש (לדמיין) משב רוח מלטף את שיערות גופכם, תדמיינו את קצוות העצבים מקבלות שדר מהמגע החיצוני והמידע זורם במהירות האור היישר אל המוח. המוח מעבד את המידע  במאית השנייה, המידע על משב הרוח יתפרש על ידינו לפי עוצמת הרוח, כיוון הרוח ,טמפרטורה, לחות ועוד…
כל מגע פיסי עם גופינו חייב לעבור דרך רקמות העור שלנו (פרט לעיניים). העור כידוע הוא האיבר הגדול ביותר בגוף האדם ולכן יש משמעות רבה לחוש המישוש שלנו. חוש זה פועל ומעביר מידע מכף רגל ועד ראש באופן עקבי ומתמשך.
עקיצת יתוש, חדירת קוץ ודקירת סיכה נקלטות בקלות על ידי החיישנים המשוכללים של מערכת העצבים, למרות שגודלם זעום ולעיתים, הסימנים גם רחוקים מהעין.

לגעת בתינוק –
לאורך ההסטוריה נמצאו עדויות ומחקרים רבים שקושרים מגע חיובי, אוהב, רך, נעים, חם ועדין עם התפתחותם התקינה של תינוקות (עוד מתקופת העובר). חוש המגע הוא הראשון שמתפתח אצל העובר והמגע בבטן בזמן ההריון עוזר לעובר עוד בשבוע ה8 להריון לפתח מודעות לגופו והכרת איבריו (מציצת אצבע). הוכח במחקרים רבים שהחיבוק הראשוני בין האם לרך הנולד מיד לאחר הלידה (מגע של עור בעור וללא בדים) עוזר לתינוק לשמור על חום גוף יציב ותקין יותר, התינוק שמח ורגוע יותר, קצב הלב והדופק תקינים ורמות הסוכר בדם גבוהות יותר. בנוסף, מגע של עור התינוק עם עור האם ודרך כך חשיפתו לאוכלוסיית החיידקים הנמצאים על פני עורה של אמו, עוזר לבניית המערכת החיסונית של התינוק (ביחד עם הנקה) ובכך מונע אלרגיות ומחלות.

המגע קריטי להתפתחותו התקינה של התינוק

בשנתיים הראשונות לחייו של התינוק מגע האם  (או מגע חם אחר וקבוע) הוא קריטי להתפתחות התינוק ואפילו לחייו. בתקופה שאחרי מלחמת העולם השנייה חוקר בשם ספיץ ערך תצפיות על ילדים שנשארו בבתי חולים ללא אם או מגע קבוע, שליש מהילדים לא החזיקו מעמד ונפטרו בתום שנתיים של תצפיות. אצל כל הילדים נצפו סימני פיגור התפתחותי, דיכאון, נטייה למחלות, הילדים היו שקטים וחסרי תנועה באופן מטריד. חלק מהילדים ששרדו בקושי הצליחו לעמוד,  לדבר וללכת.
עוד מסתבר שילדים שגדלו בשנתיים הראשונות בבתי יתומים (מתצפיות שנערכו ברוסיה וברומניה) ולמרות שקיבלו בשנים שלאחר מכן אהבה וחום ממשפחותיהם החדשות, נשארו עם יכולת מוגבלת לייצור אוקסיטוצין לעומת ילדים שגדלו בכל השנים במשפחות אוהבות וחמות. ילדים אלו יהיו פחות רגישים לאינטימיות וחום, עם רמות אוקסיטוצין נמוכות לאורך כל חייהם.

מגע וחום מדמות קבועה הוא צורך בסיסי
מחקר מפורסם בפסיכולוגיה שנערך על קוף בן יומו מסוג רזוס על ידי חוקר בשם הארלו מראה את העוצמה שיש לקירבה וחום לעומת צרכים פיסיים בסיסיים כמו מזון. הארלו יצר שתי אמהות "חורגות" עשויות מחוט תיל: האחת מרופדת במגבת נעימה למגע והאם השנייה מצויידת אך ורק בבקבוק המכיל חלב. כאשר הוכנס גירוי מפחיד לתוך התא, הקוף ניגש לאם שעטופה במגבת. כשהקוף היה רעב הוא פנה לאם המצוידת בחלב אך כאשר שתי האמהות החלופיות שהו קרוב אחת לשנייה,  הרגליים האחוריות של הקוף הצעיר חיפשו את המגע עם האם העטופה במגבת.
בנוסף, הארלו מצא כי קוף שלא קיבל חום ומגע הפך לפחדן וחסר ביטחון כשהכניסו קוף אחר.
מתוצאות הניסוי הסיק הארלו כי קירבה, חום ומגע חשובים לוולד לא פחות מצרכים פיסיים הכרחיים כמו מזון.

גם מבוגרים זקוקים למגע!

מבוגרים, למרות היותם לא תלויים בהוריהם, למרות תפקידם כאחראים על עצמם ולעיתים גם על אחרים ולמרות שהם בעצמם הורים או סבים וסבתות, בתוך תוכם הם עדיין ילדים. בתוך כל אחד חבוי הילד הפנימי, הנצחי שמחפש להניח את ראשו על כתף תומכת ובין ידיים מלטפות ומרגיעות.
לסיכום: כולנו זקוקים למגע אוהב, חם, עדין ונעים. החל מתינוקות ועד קשישים, לא משנה אם אנחנו שמחים או עצובים, לא משנה אם אנחנו עניים או עשירים ,לא משנה אם אנחנו טובים או רעים ולא משנה אם אנחנו לא יודעים לתת או לקבל מגע.
הנה כמה עצות כלליות לשימוש במגע:

 • להורים – כבר בתחילת ההריון תגעו, תלטפו ותחבקו את הבטן הגדלה. אל תפסיקו לעולם!
  תעסו (מסג') את גוף התינוק, את פניו, את הראש (בעדינות יתרה), את כפות רגליו וידיו כל יום. אין צורך בשמן לעיסוי (אני לא ממליץ על מריחת שמן על עורו של תינוק אך אם תרצו אפשרי להשתמש בשמנים צמחיים מסויימים, לא כולם מתאימים לתינוקות). עיסוי מפתח אצל התינוק גם את מערכת השרירים וגם את מערכת העיכול ועוזר לזרימת דם תקינה.
  תרימו אותו על הידיים בכל הזדמנות שיש לכןם, כדאי להשתמש במנשא כשהילד על הגב (לא כדאי לשים אותו מקדימה אלא אם כן הוא יונק) כדי למנוע כאבי גב עתידיים למי שנושא את הילד.
 • למבוגרים – לא תמיד יש זמן או כסף לעיסוי מקצועי, בדיוק למצבים אלה יש את הידיים שלכם. אתם יכולים לעסות כמעט את כל חלקי גופכם בעצמיכם. אפשר ללמוד לעסות, להרגיע ולהמריץ את שרירי הגוף ללא צורך באף אחד.
  אם אתם יכולים להרשות לעצמכם אז תשקיעו בעיסוי מקצועי או טיפולי מגע אחרים.
  תחבקו את ילדיכם, בני זוגכם, הוריכם וחבריכם.
 • זוגיות – בני זוג זקוקים גם למגע מיני בנוסף למגע רגשי מחבק וחם. תעסו את גופם של בני זוגכםן. בניגוד לעיסוי מקצועי מאדם זר, בעיסוי שנעשה על ידי בן/ת הזוג יש אפשרות לתת ולקבל תשומת לב גם לאיזורים אינטימים, מגרים ומענגים שכדאי ומומלץ לגעת בהם. תשקיעו במשחק המקדים.
 • כשאתם מבקרים את הסבים והסבתות שלכם תעשו להם טובה ותחבקו אותם, תעסו להם את הכתפיים, כפות ידיים ומה שתרגישו בנוח להעניק להם. גופם בדרך כלל קשה ועייף ומגע יכול לעזור המון.

אני בעד לחבק אנשים (ללטף חיות) זרים או רחוקים שבאים איתנו במגע אבל זה לשיקולכםן 🙂 .