לאחרונה הכורכום החל להתפרסם ולהימכר בבתי המרקחת ובתי הטבע בכמוסות כשאריזתן מתהדרת בכיתוב המעיד על ספיגה מוגברת עקב נוכחות פפרין. אז מה הסיפור של הכורכום ומהו אותו פפרין?

הכורכום הוא שורש יפהפה שמזכיר מאוד בצורתו שורש ג'ינג'ר מעט יותר צהבהב. הכורכום משמש כבר שנים רבות לצביעת בדים והודות לכורכומין, החומר הפעיל החזק שמכיל, משתמשים בו לרפואה בסין, הודו ואינדונזיה.

מחקרים הראו שלכורכומין יכולת אנטי סרטנית גבוהה גם בשלב ההתחלה על ידי מניעת הבשלת תאים טרום סרטניים, גם בשלב ההבשלה על ידי פגיעה במנגנון חלוקת התאים הסרטניים וגם בשלב ההתפשטות על ידי מניעת היווצרות כלי דם להזנת גרורות.

לכורכומין תכונות נוספות שמשמשות ברפואה- הוא נוגד דלקת, יעיל לבעיות מפרקים, עוזר בהורדת כולסטרול, טוב לפסוריאזיס ובעיות עור אחרות, עוזר במניעת זיהום פצעים. ברפואה הסינית והאיורוודית משמש לבעיות עיכול כמו צרבת ואולקוס. מחקרים מראים שלכורכומין יכולת להפחית השפעות של מחלת האלצהיימר.

ומהו הפפרין המדובר? מאוד פשוט- פפרין הוא חומר הנמצא בפלפל חריף ומספיק ממש מעט ממנו כדי לשפר את זמינות הכורכומין לגוף.
הרבה פונים אלי ושואלים האם כדאי להתחיל לקחת כמוסות כורכום לעזרה בבעיות רפואיות כאלו ואחרות. כמובן שכל מקרה לגופו אך דבר אחד משותף לכולם- חשוב לי שיבינו לפני הכול שאפשר להימנע מלהגיע למצבים המצריכים טיפול אנטידלקתי על ידי שמירה על תזונה נכונה ואורח חיים בריא. מי שכבר הגיע למצבי מחלה שונים אמליץ לו על צריכת כורכום במזון, למשל טחינה עם חצי כפית כורכום ומעט פלפל, לפרק זמן מסוים כשבמקביל מתחילים בשינוי תזונה ואורח חיים.

הכורכום, כמו צמחים רבים אחרים, בעל תכונות מרפאות נפלאות אבל גם הוא "מעלים" את הסימפטום ולא מטפל בשורש הבעיה, במה שגרם לאולקוס לדוגמה- תזונה חומצית, אורח חיים הגורם ללחץ ועוד. הכאב בדרך כלל הוא שגורם לנו לטפל בבעיה, הוא מאותת לנו שמשהו לא תקין מתרחש בגוף ואנחנו בתגובה רק רוצים שהכאב יעלם, ילך וכמה שיותר מהר. היום יש פתרונות מהירים אבל הפתרונות הללו עוזרים לפרק זמן קצר ולא באמת פותרים, כל עוד לא שינינו את הגורם